Staff Mobility for Teaching
Staff Mobility for Teaching
Staff Mobility for Teaching

2022-2023 Erasmus+ Projesi Personel Hareketliliği – Ders Verme Başvuru Çağrısı

Not; Cumhurbaşkanlığının yayınladığı bildirgeye göre Personel Hareketliliği başvuruları https://erasmusbasvuru.ua.gov.tr adresinden E-devlet girişi ile yapılacaktır.

BAŞVURUNUZU YAPARKEN KABUL MEKTUBUNUZU VE BAŞVURU FORMUNUZU YÜKLEMENİZ ZORUNLUDUR. YABANCI DİL PUANINIZI GÖSTEREN BİR BELGE YÜKLEMEMENİZ HALİNDE ARTI PUAN ALAMAYACAKSINIZ.

Başvuru formunuzu, kabul mektubunuzu sisteme yükledikten sonra indirip, başvuru formu kısmına yüklemeniz gerekmektedir.

*AKADEMİK PERSONEL BAŞVURU YAPARKEN ‘2023 Erasmus+ Projesi Personel Hareketliliği Ders Verme Başvurusu’ projesine başvurulmalıdır.*

*İDARİ PERSONEL BAŞVURU YAPARKEN ‘2023 Erasmus+ Projesi Personel Hareketliliği Eğitim Alma Başvurusu’ projesine başvurulmalıdır.*

Başvurunuzu Erasmus Başvuru Portalından tamamladıktan sonra lütfen aşağıdaki formu doldurunuz, doldurmamanız halinde başvurunuz kabul edilmeyecektir;

2023 Erasmus+ Projesi Personel Hareketliliği Formu için tıklayınız.

SÜREÇ TAKVİMİ

20 Mart 2023 – Çağrı İlanı

19 Nisan 2023 – Çağrı Bitişi

24 – 28 Nisan – Ön Değerlendirme ve Komisyon Kararı

2 Mayıs 2023 – Kazananların İlanı

Başvurularımız 21 Nisan 2023 saat 16:00’a kadar uzatılmıştır.

Başvuru Kılavuzu

Erasmus+ Personel Hareketliliği Programı, öğretim elamanlarının ortak kurumlara kısa dönem ders verme ziyaretleri gerçekleştirmesi için fon sağlamaktadır. Program ‘Personel Ders Verme Hareketliliği’ adını taşımaktadır, Bahçeşehir Üniversitesi Erasmus Ofisi tarafından koordine edilmektedir. Personel Ders Verme hareketliliği Türkiye’de ECHE (Yükseköğretim Erasmus Beyannamesi) sahibi bir yükseköğretim kurumunda istihdam edilen herhangi bir kişinin, program ülkelerinden birinde eğitim almasına imkân sağlayan faaliyet alanıdır.

Ülke bazında günlük hibe bedeli Ulusal Ajans (https://www.ua.gov.tr) tarafından Avrupa Komisyonunun kuralları çerçevesinde belirlenmektedir. Programa katılan öğretim elemanları, seyahat masraflarına katkı ve yurtdışındaki süre içerisinde geçinme ödeneği dahil çeşitli fonlardan faydalanabilirler. Hibe kişinin şehir içinde ulaşımı, konaklaması ve yeme içmesi de dahil olmak üzere masraflarını desteklemek için verilir.

Her bir katılımcı için seyahat mesafesi, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan aşağıdaki ‘Mesafe Hesaplayıcı’ ile hesaplanır:

http://ec.europa.eu/programmes…

Sabit meblağlı seyahat ödeneği, seyahat mesafesine göre sağlanmaktadır. Mesafeler ve ödenek miktarları;

Hibe Miktarları için tıklayınız.

Seyahat Desteği miktarları için tıklayınız.

Mesafe hesaplayıcısı aracılığı ile personelin yerleşik olduğu yerden, faaliyet yerine kadar olan iki nokta arasının km değeri tespit edilerek hesaplanmalıdır. Personelin aktarmalı olarak seyahat etmesi, yukarıda belirtilen mesafe hesaplaması ile varılan mesafeyi etkilemez

Hareketlilik günü kadar hibe verilmesi garanti edilemez.

Hareketliliğin Süresi:

Çağrı kapsamında başvurularını ileten personellere en az hareketlilik günü olan “2 günlük” veya en fazla 5 günlük hibelendirmesi gerçekleştirilebilir. Bu durum Erasmus Komisyonu tarafından değerlendirilen başvuruların durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.  Bu hareketlilik dönemi, Erasmus Komisyon tarafından Bahçeşehir Üniversitesi’ne ayrılacak ödeneğin toplam miktarına bağlıdır. Bu nedenle nihai hareketlilik dönemi, Erasmus Ofisi tarafından belirlenmektedir. Ders verme hareketliliği minimum 8 saati kapsamalıdır.

Öğretim elemanları ortak kurumun ilgili departmanı ile şahsen temasa geçmekle ve Erasmus değişim ziyareti için gerekli ayarlamaları yapmakla yükümlüdür. Ev sahibi kurum, kampüs içi veya dışı konaklama bulmanızda yardımcı olabilir; gerekiyorsa vize işlemleriniz için davet mektubu yollayabilir.

Bu programına katılabilmek için Bölüm/Okul/Fakülte/Enstitünüz ile ziyaret etmeyi düşündüğünüz ortak kurum arasında yürürlükte bir anlaşma olması gerekmektedir.

Hareketliliğinizi gerçekleştirebileceğiniz son tarih 31 Temmuz 2024’tür.

Nasıl başvurulur?

Bu hareketlilik programına katılmak isteyen bütün tam veya yarı zamanlı öğretim elemanlarının, başvuru formu, ev sahibi kurumdan onaylı (tüm imzalar tamamlanmış ve mühürlü) nihai ders verme hareketliliği sözleşmesi, karşı kurumdan alınmış davet mektubunu https://erasmusbasvuru.ua.gov.tr portalı üzerinden başvuru yapıp sisteme eklemelisiniz.

Akademik personel ders verme faaliyeti gün tabanında hesaplanan bir faaliyettir ve ders verilen günler için hibe ödemesi yapılır. Bu nedenle Personel Ders Verme Hareketliliği Anlaşmasında (Staff Mobility For Teaching – Mobility Agreement) ders verme programının gün olarak belirtilmesi zorunludur.

Erasmus+ Personel Hareketliliği kapsamında hibe kaynakları sınırlıdır. Hareketliliğe katılacak personelin hibelendirileceği gün sayısı, kabul edilen başvuru sayısına göre değişkenlik gösterilebilir.

Ders verme hareketliliği programına daha önce katılmamış öğretim elemanları ve akademik birimlere değerlendirme sürecinde öncelik verilecektir.

Başvuru için teslim edilmesi gereken evraklar:

Davet mektubu ve Başvuru Formu sisteme yüklenmek zorundadır. Evrakları sisteme yüklememeniz durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Sonuçlar açıklandıktan sonra Euro Hesap Bilgilerinizi ve Personel Eğitim Alma Hareketliliği Sözleşmesi’ni doldurmalı ve bize ulaştırmalısınız. Bu adımlar tamamlandıktan sonra Hibe Sözleşmeniz için sizlerle iletişime geçeceğiz.

Hareketliliği gerçekleştirdikten sonra, Hareketliliğinizi gerçekleştirdiğinize dair ‘Arrival form’ ve uçak biletinizin görselini bize teslim etmelisiniz.

İngilizce sınavınızı belgeleyen bir dökümanı sisteme yüklemezseniz, geçersiz sayılacaktır.

Kaynak eksikliğinden dolayı ödenek ayrılamayan başvuru sahipleri yedek listesine yerleştirilecek ve bu kişilere ileriki dönemlerdeki fon mevcudiyetine göre ödenek ayrılacaktır. Aşağıdaki değerlendirme ölçütleri Türkiye Ulusal Ajans tarafından belirlenmiş olup uygulanması Erasmus Komisyonu tarafından uygun görülmüştür.

Değerlendirme Ölçütleri için tıklayınız.

Tüm sorularınız için;

Özge Nur Özçelik

Incoming Students & Staff Exchange Coordinator

ozgenur.ozcelik@bau.edu.tr